تبلیغات
MovieWeb - نقد و بررسی فیلم Hanna

http://movieweb.persiangig.com/Logo/LogoRB.jpg

سه شنبه 11 مرداد 1390  11:44 ب.ظ

توسط: DoMiNo

فیلم هانا (2011)، اکشنی ست نا متعارف که تصویری شاعرانه از یک افسانه ی پریان مدرن را به نمایش می گذارد. جو رایت در فیلم جدیدش سبکی جدید را آزموده و در اجرای آن به موفقیت قابل قبولی دست یافته است. هانا ی جو رایت با سه فیلم قبلی وی تفاوتهای زیادی دارد. در بیان این تفاوتها شاید همین کافی باشد، که فیلم یک اکشن خونین با ریتمی تند است.

ایده ی داستان هانا، ایده ایست نو و خلاقانه که یک داستان نسبتا ساده و کلیشه ای را به ماجرایی پرکشش، با جزئیات اجتماعی و انسان شناسی عمیقی بدل می کند.ایده ی ابتدایی داستان( آموزش افراد از کودکی برای تبدیل به مبارزی شکست ناپذیر در آینده) پیشتر نیز در فیلمهایی چون Kick Ass ، Salt و تا حدودی Bourne Identity مطرح شده اند. اما هانا با تغییرات و اضافاتی که در این ایده ی کلی بوجود آورده، تبدیل به فیلمی روان شناسانه شده که می توان گفت دقدقه ی اصلی اش کند و کاو احساسات بدوی انسانی است. کند و کاو این ایده که انسانی که برای اولین بار وارد یک جامعه ی انسانی شده، بدون هیچ تجربه ی پیشین مبتنی بر تعامل با انسانهای دیگر در رابطه با مفاهیمی چون دوستی، عاطفه، خانواده، قتل،انتقام یا حتی موسیقی چه حس و چه رفتاری خواهد داشت. و نیز به تصویر کشیدن این ایده ی خیالی که انسانی بدون ذهنیت ها یا قضاوت های پیشین چگونه با افرادی با فرهنگها،سطوح اجتماعی، ادیان و افکار مختلف (که هیچ تفاوتی را در نظر او پدید نمی آورند)، به یک منوال و صرفا از روی احساس رفتار می کند.

هانا اما از لحاظ روایت گری و تصویرپردازی نیز تاحدودی نامتعارف است. تصویر پردازی و تدوین فیلم در در قسمتهای اکشن و شامل زد و خورد، ریتمی تند پیدا می کند که یادآور اکشن فیلمهایی چون Equilibrium، Matrix یا Bourne Identity است و در صحنه های دیگر، ریتمی آرام با تصاویری شاعرانه دارد. این تغییر ریتم و حال و هوای ناگهانی در چندین جای فیلم، حسی رویا مانند را به بیننده القا می کند. نحوه ی روایت فیلم نیز به گونه ای گنگ و مبهم است که گویا فیلم می خواهد به تماشاگر بفهماند اتفاقی که واقعا رخ داده مهم نیست، بلکه این ویژگی های کاراکتر هانا و تجربه های تازه ی وی است که دارای اهمیت است.

در انتها باید گفت که فیلم هانا با ویژگی های نامتعارفی که دارد، بیننده را در تصمیم گیری برای احساسش نسبت به فیلم دچار سردرگمی می کند. اما در این مسئله شک و تردیدی نیست، که تجربه ی تماشای فیلمی با بازی های چشمگیر سایروس رنان،اریک بانا و کیت بلانشت، با مدیریت و هماهنگسازی کارگردان بانبوغی چون جو رایت تجربه ای لذت بخش و خاص خواهد بود.


آخرین پست ها