تبلیغات
MovieWeb - نقد و بررسی فیلم The Ghost Writer

http://movieweb.persiangig.com/Logo/LogoRB.jpg

یکشنبه 17 مرداد 1389  02:40 ب.ظ

نوع مطلب: (نقد فیلم و سریال ،) توسط: DoMiNo

فیلم The Ghost Writer محصول 2009 و برگرفته از رمانی ست تخیلی به قلم رمان نویس و روزنامه نگار مشهور انگلیسی، رابرت هریس. وی که در ابتدا از هواداران و پشتیبان های تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس بود، پس از پیش آمدن ماجراهای جنگ عراق به یکی از مخالفین وی بدل شد. بعد از تمدید نخست وزیری بلر وی کارش را برای نوشتن رمان جدیدی به نام The Ghost رها کرد. از این رو گفته می شود نخست وزیر داستان این رمان که تا حد زیادی تحت تاثیر سازمان سیا است در واقع نسخه ی تغییر شکل یافته ی تونی بلر است. در این فیلم چند تن از بریتانیایی های سرشناس هالیوود چون اوان مک گرگور، پیرس برازنان، اولیویا ویلیامز و تیموتی هاتن نقش آفرینی کرده اند.

فیلم Ghost Writer که گمان می کنم بهترین ترجمه برای عنوانش "نویسنده ی در سایه" (برگرفته از نویسندگان مجله ی 24) باشد، یک فیلم تریلر سیاسی ست به کارگردانی رومن پولانسکی که به عقیده ی بسیاری از منتقدین، گزینه ی مناسبی ست برای بازگشت این کارگردان باتجربه به روزهای اوج خودش. پولانسکی در دهه ی هفتاد با ساخت فیلمهای موفق و چشمگیری چون Chinatown و Rosemary's Baby خود را به عنوان یکی از استادان بی چون چرای ژانر تریلر در هالیوود به همگان شناساند. اما پس از آن نتوانست موفقیت پیشین خود را در این ژانر تکرار کند.

http://media.screened.com/uploads/0/50/66107-the_ghost_writer_movie_poster_large.jpeg

داستان فیلم درباره ی نویسنده ای ست که کارش بیشتر نوشتن زندگینامه ی اشخاص سرشناس است. در اینگونه کارها، شرایط به گونه ای ست که نویسنده مبلغ کلانی برای نوشتن زندگینامه دریافت می کند اما نامی از وی برده نمی شود به همین دلیل به اینگونه نویسنده ها لقب Ghost Writer یا نویسنده ی در سایه داده اند. ماجرای فیلم از جایی شروع می شود که به این نویسنده پیشنهاد می شود تا زندگینامه ی نخست وزیر سابق بریتانیا، آدام لنگ را بنویسد و او گرچه در ابتدا از پذیرفتن این پیشنهاد مطمئن نیست اما به اصرار یکی از دوستانش و بخاطر مبلغ زیاد پیشنهادی این پیشنهاد را می پذیرد.به او گفته می شود نویسنده ی قبلی ای که برای نوشتن این زندگینامه انتخاب شده بود و در واقع شخصی بود که سالها با لنگ همکاری داشته، اخیرا بر اثر تصادفی مرده و بنابراین کار اتمام این زندگینامه باید بر عهده ی نوسنده ی دیگری گذاشته شود. نویسنده به تدریج با لنگ و همسرش که استعداد قوی ای در سیاست دارد و در واقع مشاور اعظم شوهرش محسوب می شود، رابطه ی نزدیکی برقرار می کند. اما با گذشت زمان متوجه می شود که خود را وارد مخمصه ی بزرگی کرده و از آن راه خلاصی ندارد...

فیلم  Ghost Writer با در اختیار داشتن بازی های فوق العاده ای چون برازنان و اولیویا ویلیامز ، و البته فیلمنامه ی قوی ای که پیچش های هوشمندانه و منطقی ای در اختیار دارد قابلیت بالقوه ای برای تبدیل شدن به   یک تریلر کلاسیک قدرتمند دارد ولی متاسفانه پولانسکی با تمام  تجربه و استعدادش در به فعل رساندن این استعداد فیلم تاحدودی ناموفق عمل می کند. یکی از مشکلات اصلی فیلم، ضرباهنگ فیلم است که برای یک فیلم تریلر تا حدودی کند محسوب می شود. از طرف دیگر  فیلمبرداری فیلم در برخی قسمتها، بی روح و کم انرژی از آب در آمده است. از دیگر عواملی که به نظر من عامل بسیار مهمی در تاثیر گذار بودن و تعلیق زا بودن فیلمهای تریلر است، موسیقی فیلم است. اما موسیقی Ghost Writer بی اندازه بی هیجان و نامناسب از کار در آمده و بدین ترتیب از فدرت فیلم در ایجاد تعلیق و هیجان می کاهد.

اما با تمام اینها فیلم The Ghost Writer به خاطر داستان جذاب و قدرتمند و بازی های شگفت انگیزش می تواند اثر درخشانی در کارنامه ی پولانسکی محسوب شود و دیدن آن بسیار هم لذت بخش است.

این فیلم در سایت IMDB امتیاز میانگین 7.5 از 10 را از امتیازهای بیش از 15هزار کاربر بدست آورده و همچنین در سایت MetaCritic از 28 نقد امتیاز 78 از 100 را کسب کرده است. راجر ایبرت منتقد معروف و باتجربه ی امریکایی در مورد این فیلم گفته "این فیلم کار کسی ست که می دونه چطور فیلم تریلر بسازه."

http://www.stardustmovies.com/gallery_film/L_uomo_nell_ombra(film_sfondi_wallpaper_foto_immagini_poster)(280110191026)the-ghost-writer_1.jpg

امتیازدهی :

فیلمنامه : 4 از 5

بازی : 4 از 5

تصویر : 3 از 5

کلی : 7 از 10آخرین پست ها