تبلیغات
MovieWeb - نقد و بررسی فیلم - Public Enemies

http://movieweb.persiangig.com/Logo/LogoRB.jpg

جمعه 23 بهمن 1388  12:19 ب.ظ

نوع مطلب: (نقد فیلم و سریال ،) توسط: DoMiNo

فیلم Public Enemies فیلمی ست گانگستری محصول 2009 ، ساخته ی مایکل مان کارگردان با تحربه و موفق فیلمهایی چون Ali ، Collateral، Heat درباره ی جان دیلینجر بانک زن  معروف آمریکا در دوره ی رکود بزرگ که نیروهای پلیس امریکا را به شدت به چالش کشید و در نتیحه ی مبارزه با وی و گانگسترهای دیگری چون نلسون بچه، فلوید خوشگله و بانی و کلاید سازمان اف.بی .آی پایه ریز ی و تاسیس شد. داستان فیلم در واقغ اقتباسی ست از داستان واقعی کتاب برایان بارو با نام Public Enemies: America's Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933–34 که برای اولین بار جان دیلینجر را به کاراکتر یک رمان بدل کرد.  این فیلم که بازیگران نام آشنایی چون جانی دپ، کریستین بیل و ماریان کوتیلارد در آن به ایفای نقش پرداخته اند در تاریخ 1 جولای 2009 به اکران عمومی سینماهای امریکا در امد و تاکنون حدود 97 میلیون دلار در آمریکا و 214 میلیون در جهان فروش داشته.

http://nottheonlyone.files.wordpress.com/2009/08/public_enemies02.jpg

فیلم Public Enemies که به طور کلی فضای تاریک و تیره ای را از دوران رکود بزرگ در آمریکا به تصویر می کشد ماجرای دار و دسته ی جان دیلینجر و فرار پر حادثه ی آنان از دست ماموران اف بی آی در بحبوحه ی این عصر از تاریخ امریکا را به نصویر می کشد. داستان فیلم از جایی شروع می شود که جان دیلینجر و یارانش از زندانی واقع در ایندیانای امریکا می گریزند و بانک زنی های گسترده ای را در شهرهای مختلف امریکا انجام می دهند و از طرف دیگر ملوین پرویس ماموری که موفق به یافتن فلوید خوشگله و کشته شدن وی شده مامور رسیدگی به پرونده ی دیلینجر و دستگیری وی و یارانش می شود. در ادامه ی داستان جان دیلینجر با دختری به نام بیلی آشنا می شوذ و به شدت شیفته ی وی می گردد و عشق جذاب این دو نیز به یکی از محورهای اصلی داستان بدل می شود. فیلمنامه یPublic Enemies  در عین داستان ساده اش، روندی جذاب داشته و با دیالوگ های ظزیف و هوشمندانه و فضاسازی مناسب تماشاگر را جذب فیلم کرده و برای تماشای آن به صندلی میخکوب می کند. برای مثال یکی از نکات محوری اصلی و دوست داشتنی داستان،  اعتقاد قوی جان دیلینجر به عشق، و رابطه ی احساسی جذاب وی با بیلی می باشد، چرا که روحیه ای چنین احساساتی و معتقد به عشق از سوی یک گانگستر تعجب برانگیز و البته دوست داشتنی ست.

از نکات شایان توجه فیلم می توان به بازی جاندار و جداب جانی دپ در نقش جان دیلینجر و از طرفی دیگر بازی کم انرژی و بطور غیر منتظره ای ناامید کننده ی کریستین بیل اشاره کرد. کریستین بیل که در چند سال اخیر با بازیهایی رضایت بخش در فیلمهای مطرحی چون El maquinista ، Equilibrium ، The Prestige و The Dark Knight  به شهرت و اسم و رسم خوبی دست یافته در این فیلم به هیچ وجه موفق نشد انتظار طرقدارانش را برآورده کند و هنر حقیقی خود را به نمایش بگذارد. در عین حال جانی دپ، به خوبی موفق شده قدرتهای واقعی بازیگری خویش را در Public Enemies به تصویر بکشد و با بازی شگفت انگیزش به فیلم روح و جان مضاعفی ببخشد. از دیگر بازیگران مطرح حاضر در فیلم ماریان کوتیلارد است که سال 2008 برای ایفای نقش ادیت پیاف خواننده ی پرآوازه ی فرانسوی در فیلم La môme برنده ی جایزه ی اسکار شد و نام خود را به عنوان یکی از فرانسوی های موفق و حرفه ای هالیووود مطرح ساخت. در فیلم Public Enemies نیز کوتیلارد بازی قابل قبول و جذابی را در مقابل جانی دپ به نمایش گذاشته که راه وی را برای موفقیت بیشتر در سینمای هالیوود هموارتر خواهد کرد.

http://wetprints.files.wordpress.com/2009/02/public-enemies-20090106061642336_640w.jpg

فیلمبرداری فیلم بر عهده ی دانته اسپیونتی قرار داشته که سابقه ی درخشانی در کارنامه ی سینمایی خود در هالیوود دارد و  تاکنون دو بار نامزد جایزه اسکار شده است. کار اسپینوتی در Public Enemies گرچه در فضاسازی و رنگبندی صحنه ها متناسب با داستان و زمان روایت آن موفق از آب درآمده، منتها به دلیل سبک خاص آن و فیلمبرداری روی دست در اکثر صحنه ها ممکن است تا اندازه ای آزار دهنده باشد.

در نهایت فیلم Public Enemies با وجود بازیگران با استعداد و سروصدای زیادی که پیش از اکران کرده بود، موفق نشد آنچنانکه انتظار می رود در گیشه موفقیت کسب کند. نگاه منتفدان نیز بطور کلی نیز در مورد فیلم چندان مثبت  نبوده. با این وجود به نظر من فیلم Public Enemies یکی از فیلمهایی ست که علاقه مندان دنیای سینما حتما و حتما بایست آن را ببینند.

 

 

 


آخرین پست ها