تبلیغات
MovieWeb - نقد و بررسی فیلم Flashbacks Of A Fool

http://movieweb.persiangig.com/Logo/LogoRB.jpg

یکشنبه 8 آذر 1388  07:25 ب.ظ

نوع مطلب: (نقد فیلم و سریال ،) توسط: DoMiNo

 Flashbacks Of A Fool (محصول 2008) فیلمی ست درام، ساخته ی کارگردانی کم تجربه به نام بیلی والش و با بازی ایفاگر جدید کاراکتر جیمز باند، یعنی دنیل کریگ. فیلم با وجود اینکه در مجموعه ی دست اندرکارن خود جز کریگ چهره ی آشنایی ندارد، اما با این وجود بسیار خوش ساخت و مجذوب کننده از کار درآمده که مهر تاییدی ست بر توانایی های بازیگری دنیل کریگ و هچنین دروازه ای ست برای وارد شدن بیلی والش به دنیای سینماگران حرفه ای.

http://empire-media.ticketboxx.info/_uploads/film_images/1337_1085.jpg

داستان فیلم درباره ی یک بازیگر موفق هالیوود به نام جو اسکات (دنیل کریگ) است که زندگیش در مواد مخدر و روابط نامشروع مستغرق شده و اوضاع روحی به سامانی ندارد. روزی مادرش با وی تماس گرفته و به او اطلاع می دهد که بوتز یکی از دوستان صمیمی دوران کودکی اش مرده و از وی درخواست می کند تا سعی کند در مراسم تشییع جنازه ی وی حضور یابد. این خبر وی را به شدت تکان داده و باعث  می شود خاطرات دوران نوجوانی اش برایش زنده شوند. و بدین ترتیب بیشتر مدت زمان فیلم در خاطرات وی دنبال می شود و بیننده از نوجوانی پر حادثه ی شخصیت اصلی داستان و اولین روابط جنسی و عاشقانه اش اطلاع می یابد.

فیلم Flash فیلمی ست تاثیر گذار که سفر شخصیت اصلی داستان به درون خود و بازنگری وی به اقداماتی که در گذشته انجام داده است را روایت می کند. سفری که وی را وا می دارد تا در نحوه ی زندگی و اعمال خود تجدید نظر کرده و برای اولین بار بکوشد در راهی قدم بگذارد که واقعا خواستار آن است. طوری که در دقایق آخر فیلم، فیلمساز کوشیده به طرق مختلف تاثیر رویدادهای داستان و سفر جو (شخصیت اصلی) به درونش را بر رفتار و زندگی وی به نمایش بگذارد، و مخاطب در می یباد که زندگی جو وارد مرحله ی جدیدی شده و از دنیای لجنبار سابق خود فاصله خواهد گرفت.

http://images.icnetwork.co.uk/upl/nejournal/apr2008/9/7/60F0EDFF-E94B-3809-4D2025BE463D02DD.jpg

یکی از مسائل اصلی ای که فیلم بر روی آن تمرکز داشته س*ک*س و شهوت و  بررسی موشکافانه ی پی آمدهای غیر قابل پیش بینی و گاه غیر قابل جبرانی ست که روابط نامشروع می تواند بر روح و زندگی انسان و حتی زندگی دیگران بگذارد. یکی از اتفاقات محوری داستان رابطه ی نامشروع جو با زن متاهلی ست که در همسایگی آنان زندگی می کند و به دور از چشم همسرش و نیز مادر جو به اغوای جو پرداخته و با وی روابطی برقرار می کند که خاتمه ای بس تلخ دارد. این گونه نگاه دقیق و چند جانبه و روایتگری بی نقص نویسنده که بر تمامی فیلمنامه حکمفرماست از نکات مثبت برجسته ی فیلم به حساب می آید.

به نظر من فیلم از لحاظ اکثر جنبه های فنی و هنری فیلمسازی موفق بوده. ازجمله می توان به فیلمبرداری دلربا و چشمگیر جان ماتیسون اشاره کرد که توجه هر بییننده ای را به خود جلب می کند. ماتیسون یکی از فیلمبرداران با تجربه و موفق هالیوود است و تاکنون دو بار نامزد جایزه ی اسکار شده. در این فیلم نیز به وضوح می توان به توانمندی های فیلمبرداری وی بخصوص در فیلمبرداری از مناظر دل انگیز طبیعی و خلق صحنه های باشکوه پی برد. بازی های فیلم نیز بی تردید یکی از دیگری بهتر و تاثیر گذارتر از کار درآمده که قدرت بازی گیری کارگردان را نیز نشان میدهد.

بطور کلی من فیلم Flashbacks Of A Fool رو یک درام بسیار تاثیر گذار و خوش ساخت ارزیابی می کنم که ارزش چند بار دیدن رو هم داره.

امتیاز دهی:
داستان : 5/5
بازی     : 5/5
تصویر    : 5/5    
کلی    : 9.5/10


آخرین پست ها