تبلیغات
MovieWeb - نقد و بررسی سریال 24 فصل دوم

http://movieweb.persiangig.com/Logo/LogoRB.jpg

سه شنبه 10 شهریور 1388  10:07 ب.ظ

نوع مطلب: (نقد فیلم و سریال ،) توسط: DoMiNo

امروز بالاخره موفق شدم فصل دوم 24 رو تموم کنم. الان به قدری در مورد این سریال پر از احساساتم که نتونستم جلوی خودم رو واسه نوشتن یه نقد واسه فصل دو 24 بگیرم.
سریال 24 توی فصل اول هم بدون شک سریال فوق العاده زیبا، هیجان انگیز و تحسین برانگیزی بود. ولی این فصل ... این فصل واقعا بی نظیر بود. البته به خودم اجازه نمی دم این رو با لاست مقایسه کنم ولی واقعا فصل دوم سریال 24 رو جزو 3 فصل برتر از تمام سریالهایی که دیده م می دونم.
http://www.craftytv.com/blog/wp-content/uploads/2009/08/24posters.jpg
داستان فصل دوم از چند سال (مشخص نیست چند) بعد از ماجرای فصل اول و مرگ تری رخ می ده. در فصل اول با شخصیت دوست داشتنی و درعین حال غیر ایده آل جک باور آشنا شدیم. یک مامور باتجربه و کارکشته ی سی تی یو ( یک واحد امنیتی ضد تروریستی در زیرشاخه های امنیتی دولت امریکا) که به شدت میهن پرسته و برای رسیدن به اهداف خودش دست به هر کاری که از نظرش لازم و درست باشه می زنه. از فراری دادن یک زندانی از بازداشتگاه پلیس گرفته تا کشتن و بریدن سر مجرمی که برای بازجویی به سی تی یو آورده شده. در عین حال جک بسیار احساساتی و عاشق همسر و دخترشه و برای نجات جون اونها در فصل اول تمام تلاش خودش رو می کنه و تمامی مرزهایی که براش مشخص شده رو در هم می شکنه.حال در فصل دوم جک از کار برکنار شده (جزئیات مشخص نیست) و به شدت اوضاع پریشان و نابسامانی داره و تنها دخترش کیم هم از اون دوری می کنه و هر دوشان خود جک را در مرگ تری مقصر می دانند. کیم پرستار دختری به نام مگان است که اندکی بعد از آغاز فیلم متوجه می شویم که پدرش، گری ماتیسون از وی سوء استفاده جنسی کرده و همسرش را نیز کتک می زند. و بعد از برخی اتفاقات کیم مگان را برمی دارد و سعی می کند او را از پدرش دور کند. در کنار همه ی این داستان ها دیوید پالمر که اکنون رییس جمهور امریکا شده باخبر می شود که قرار است در همان روز یک بمب هسته ای توسط یک گروه تروریستی با نام موج دوم در لس آنجلس(شهری که جک وسی تی یو در آن قرار دارد) منفجر شه و بنابراین از جک درخواست می کنه تا با سی تی یو در این زمینه همکاری کنه. خلاصه همه ی این ماجراها به علاوه ماجراهای دیگه ای که کم کم به خط اصلی داستان می پیوندند در کنار هم داستان فصل دوم رو تشکیل می دن.
Cast Season 2 by babsfagtm.
فصل دوم مطمئنا از لحاظ تمامی فاکتورها چندین سر و گردن از فصل اول این سریال بالاتره. اول از همه فیلمبرداری توی این فصل پیشرفت کرده و گاف هایی که بعضی جاها در فصل قبلی مشاهده می شد این بار مشاهده نمی شه و چندین شات تحسین برانگیز هم توی سریال دیده میشه. فیلمنامه و بطور کلی داستان این فصل به طرز شگفت انگیزی حرفه ای تر، مجذوب کننده تر و صد البته پیچیده تره. داستان های فرعی و پیچش های بی نظیر این فصل یکی از دلایل اصلی برتری ان نسبت به فصل قبله. پیچش های عمده ای چون نقش شری پالمر در توطئه، نقش خانواده ی وارنر در عملیات تروریستی و همچنین پیچش های جزئی تر و کوچکتری چون شخصی که کیم توی جنگل بهش پناه برده بود، ماجرای گری ماتیسون، مقصر بودن رضا یا باب وارنر در قضیه جابجایی پول و موارد بسیار دیگر و در ضمن داستان های فرعی منسجم و بطور هوشمندانه مرتبط با خط اصلی داستان  بدون شک از امتیازات مهم داستان فیلم محسوب می شوند.
میشل دسلر، تیکه ی جدید سی تی یو
در ضمن فصل دوم از لحاظ جنبه ی درام و عاطفی داستان بطور قابل ملاحظه ای شایان توجه بود. لحظه های عاطفی بی نظیری که توی این فصل خلق شده بعضی موارد حتی اشک آدم رو هم در میاره. من خودم فکر نمی کنم تا بحال سابقه  داشته باشه بخاطر فیلمی احساساتی شده باشم!! ولی توی بعضی صحنه های این سریال تقریبا اشک توی چشمام جمع شده بود. صحنه هایی مثل خداحافظی جرج میسون از پسرش(که مدیون بازی بی نظیر دو بازیگر بود) ، یا خداحافظی جک از کیم وقتی که قراره با هواپیما بمیره واقعا تکان دهنده ست.
شاید خیلی از شما به یکی از ویژگی ها و در واقع معایب اصلی سریالهای چون فرار از زندان دقت کرده باشید. مثلا توی همین سریال فرار از زندان در اکثر مواقعی که کارکترهای اصلی فیلم با مشکلی روبرو می شدند که به این راحتی ها قابل حل نبود شما می تونستی مطمئن باشی که مشکل در نهایت حل میشه و در اکثر موارد هم راه حل اون مورد چیزی جز شانس نبود. ولی در مورد 24 این قضیه به هیچ وجه مشاهده نمی شه و این یکی از دلایل اصلی من واسه این چنین پرستیدن این سریاله. در سریال 24 هر جا که جک یا دیگر کاراکترهای اصلی با مشکلی مواجه می شند نویسنده در نظر داشته تا موقعیتی باشه تا کاراکتر بتونه با فکر و قدرت خودش از مهلکه نجات پیدا کنه. نمونه های اصلی چنین مواردی در فصل 2 نجات پیدا کردن جک از زیر دستان شکنجه گران مزدور کینگزلی و یا فرار لین از اتاقی که در ان زندانی شده ست.
لارا هریس دوست داشتنی در نقش ماری وارنر
در پایان، برای این که نقد بی طرف و منصفانه باشه بیان معایب هم ضرورت داره. ولی خوب جدا من معایب زیادی برای این سریال بخصوص در فصل دوم نمی بینم. شاید اصلی ترین عیبی که میشه برای این سریال مطرح کرد بازی نسبتا ضعیف بعضی کاراکترهای خیلی معدود از جمله تونی آلمیدا باشه که این مورد در برابر توده ای از بازیهای بی نظیر سایر کاراکترها بخصوص  جرج میسون، ماری وارنر،شری پالمر و رضا ناییر قابل چشم پوشی ست.


آخرین پست ها